• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

 הקשר בין חיסון כנגד HPV והסיכון לטרשת נפוצה

סקירה זו מדגימה כי חיסון HPV אינו מעלה סיכון לחלות בטרשת נפוצה

חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי, HPV (צילום: אילוסטרציה)

החיסון כנגד HPV מהווה אסטרטגיה יעילה למניעת זיהומי HPV מסוכנים והתפתחות עתידית של ממאירות. למרות פרופיל בטיחות גבוה, הקשר בין התפתחות הפרעות אוטו-אימוניות של מערכת העצבים המרכזית והחיסון עודנו שנוי במחלוקת. טרשת נפוצה הינה הסיבה הנפוצה ביותר לפגיעה נוירולוגית כרונית באנשים צעירים ובפרט בנשים. המטרה העיקרית של סקירה זו הייתה להעריך את הקשר בין חיסון כנגד HPV וטרשת נפוצה.

לטובת העבודה החוקרים השתמשו בחמישה מנועי חיפוש: MEDLINE, SCOPUS, ISI WEB OF KNOWLEDGE, GOOGLE SCHOLAR ו-ClinicalTrial.gov. בוצע שימוש בצ'קליסט PRISMA על מנת להתייחס לתוכן הסקירה השיטתית. מדידות תוצאים דווחו כסיכון יחסי במחקרי עוקבה וסיכוי יחסי במחקרי מקרה-ביקורת.

החוקרים כללו חמישה מחקרים תצפיתיים, תשעה סקירות ומחקר אקראי ומבוקר אחד באנליזת התוצאות. יחס הסיכונים להופעת טרשת נפוצה נע בין 1.54 (רווח בר-סמך 95%, 0.04-8.59) ל-1.37 (0.74-3.20) במחקרי העוקבה. במחקרי מקרה-ביקורת יחס הסיכויים נע בין 0.3 (0.1-0.9) ל-1.60 (0.79-3.25) עבור הקבוצה שנחשפה לחיסון. כלל התוצאות לא היו מובהקות סטטיסטית.

סקירה זו מדגימה כי לא נמצא קשר מובהק סטטיסטית בין חיסון HPV לבין טרשת נפוצה. העוצמה הסטטיסטית הנמוכה של המחקרים תואמת את ההיארעות הנמוכה של טרשת נפוצה באוכלוסייה הכללית.

מקור: 

Meggiolaro, A. et al.  (2018) Human Vaccines and Immunotherapeutics

נושאים קשורים:  מחקרים,  MS,  טרשת נפוצה,  חיסונים,  HPV