• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

אפילפסיה וטרשת נפוצה - הימצאות בעת אבחנה והסיכון לתמותה

מחקר מבוסס אוכלוסייה זה הדגים הימצאות מוגברת של אפילפסיה בקרב מטופלים עם אבחנה חדשה של טרשת נפוצה לעומת אנשים ללא טרשת נפוצה

בדיקת EEG של המוח, אפילפסיה (צילום: אילוסטרציה)

מטרת מחקר זה הייתה לקבוע את ההימצאות של אפילפסיה במטופלים עם אבחנה חדשה של טרשת נפוצה , הסיכון לפתח אפילפסיה לאחר אבחנת טרשת נפוצה והסיכון היחסי לתמותה הקשור באפילפסיה.

החוקרים השתמשו במאגר מידע בריטי על מנת לזהות 2,526 מקרים חדשים של טרשת נפוצה ו-9,980 מקרי ביקורת מותאמים לפי גיל, מין ושנת אבחנה ללא טרשת נפוצה בין בשנים 1997-2006. בוצע שימוש במודל רגרסיה לוגיסטית על מנת להעריך יחסי סיכויים לאפילפסיה וברגרסיית Cox על מנת להעריך יחסי סיכונים עבור אפילפסיה ותמותה.

החוקרים מצאו כי הגיל הממוצע של המטופלים בעת אבחנת טרשת נפוצה היה 45 שנים. 70.9% מהמקרים אובחנו בנשים. בעת האבחנה, ההימצאות של אפילפסיה במטופלים עם טרשת נפוצה היה 1.30% לעומת 0.57% במקרי ביקורת ללא טרשת. בעת האבחנה, טרשת נפוצה נמצאה קשורה ביחס סיכויים מתוקנן של 2.11 (רווח בר-סמך 95%: 1.36-3.27) עבור אפילפסיה קיימת. בקרב מטופלים ללא אפילפסיה, ההסתברויות המצטברות לפתח אפילפסיה, תוך עשר שנים הייתה 2.77% עבור מטופלים עם טרשת נפוצה ו-0.90% עבור מקרי הביקורת. טרשת נפוצה נמצאה קשורה עם יחס סיכונים מתוקנן של 6.01 (2.94-12.29) עבור אפילפסיה. בקרב אנשים עם טרשת נפוצה, אפילפסיה נמצאה קשורה עם יחס סיכונים של 2.23 (1.02-4.84) עבור תמותה כוללת.

מחקר מבוסס אוכלוסייה זה הדגים הימצאות מוגברת של אפילפסיה בקרב מטופלים עם טרשת נפוצה בעת האבחנה לעומת אנשים ללא טרשת נפוצה. כמו כן, הסיכון לפתח אפילפסיה היה גבוה יותר בעקבות אבחנת טרשת נפוצה. מטופלים עם טרשת נפוצה ואפילפסיה נמצאים בסיכון מוגבר לתמותה לעומת אלו ללא אפילפסיה.

מקור: 

Chou, I.J. et al. (2018). European Journal of Neurology

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  אפילפסיה,  תמותה,  מחקר מבוסס אוכלוסייה
תגובות