• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
דלקת המח

דלקת מח הקשורה ב-GFAPα-IgG במטופלי טרשת נפוצה הנוטלים Daclizumab

השימוש ב-Daclizumab, נוגדן כנגד תאי CD25 גורם לתופעות לוואי חמורות במערכת העצבים המרכזית, כפי שמתבטא בסדרת מקרי דלקת מח זו

מוח (אילוסטרציה)
מוח (אילוסטרציה)

במאמר זה תיארו הכותבים מקרה של דלקת מח (Encephalitis) שמקורה ב-glial fibrillary acidic protein alpha immunoglobulin Gי(GFAP-alpha IgG) אצל חולי טרשת נפוצה בגרמניה שטופלו ב-Daclizumab. בנוסף תהיה התייחסות למקרה של דלקת בכלי הדם של מערכת העצבים המרכזית (Vasculitis) הקשורה בטיפול ב-Daclizumab.

המאמר יעריך את הסיבות, התסמינים הקליניים וכן את התגובה לטיפול.

ששת המטופלים המתוארים הן 4 נשים ו-2 גברים. הגיל החציוני להתייצגות היה 38 (בטווח שבין 32-51). החולים התייצגו עם חסרים נוירולוגים או עם הידרדרות נוירופסיכולוגית. ב-3 מהמטופלים נראתה בנוסף פריחה ואאוזינופיליה וב-2 מטופלים נראה תהליך פעיל מאד של Demyelination. בבחינה של נוזל ה-CSF נצפו תאי דם לבנים, רמות מוגברות של חלבון ונוגדנים מסוג GFAP-alpha IgG שלא נצפו בדמם של החולים. במקרה שבו נתקלו כותבי מאמר זה הם גילו תופעת חיסון-עצמי (Autoimmune) משנית לדלקת המח – אסטרוציטופטיה הקשורה ב-GFAP. תופעה זו הגיבה לסטרואידים. מתוך שאר המטופלים שנסקרו בסדרה זו, 4 השתקמו חלקית ואחד נשאר במצב סיעודי.

מסקנת החוקרים מסדרת מקרים זו, ובנוסף מ-12 מקרים אחרים של דלקת מח בעקבות שימוש ב-Daclizumab היא שטיפול בנוגדנים לתאי CD25 כנגד תאי NK ותאי T רגולטוריים יכולה לגרום לתופעות משניות חמורות במערכת העצבים המרכזית.

מקור: 

Luessi F. et al (2018). Neurology - Neuroimmunology Neuroinflammation, 5 (5) e481; 

נושאים קשורים:  דלקת המח,  סדרת מקרים,  מחלות חיסון עצמי,  מחקרים
תגובות