• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
פודקאסט

פרופ' דימיטריוס קרוסיס: "בטרשת נפוצה אנחנו צריכים לתכנן את הרצף הטיפולי לטווח הארוך"

מנהל המרכז לטרשת נפוצה בביה"ח הדסה, בראיון ל-Doctalk: "נכון יותר להתחיל בטיפולים שההשפעה שלהם על המערכת החיסונית הפיכה - כמו הנאטאליזומאב". האזינו לתכנית המלאה

11.02.2019, 12:45

פרופ' דימיטריוס קרוסיס, מנהל המרכז לטרשת נפוצה בביה"ח הדסה ויו"ר החברה הישראלית לנוירואימונולוגיה, התארח ב-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. השיחה עסקה באפשרויות הטיפול החדשות לטרשת נפוצה, הקשיים בטיפול, מחקרים חדשים פורצי דרך וסיפורי מקרה.

"הרעיון של תרופות Depletion (החסרה) הוא להחליף את המערכת החיסונית - נהרוג אותה ונבנה מחדש" הסביר פרופ' קרוסיס, "אני אוהב גישות יסודיות וקיצוניות כאלה לטיפול, אבל יש לנו עדיין שאלות פתוחות בכל הנוגע להשפעה לטווח הארוך כמו למשל סיכון לסרטן, זיהומים משמעותיים, תופעות לוואי ועוד".

"סיכונים לוקחים רק כשאין ברירה, או כשמיצינו טיפול אחר. בעניין הזה אני, כיווני, עם היפוקרטס שאמר 'קודם כל אל תגרום נזק'"

"בנוסף, יש לזה חסרונות מובנים: כשאתה בונה מערכת חיסונית מחדש אתה לא יודע אם במערכת החדשה הטיפולים הקיימים יהיו יעילים ובטוחים. לעומת זאת, אם נתחיל קודם עם הטיפולים המוכרים, כמו נאטאליזומאב, שאנו יודעים את השפעתו לטווח הארוך, ואז נעבור לטיפולי Depletion במקרה של חוסר תגובה - לא אמורה להיות בעיה".

"כלומר אני בעד להיות אמיץ - אבל מבחינה אתית עדיף לנסות קודם את המוכר והידוע" הבהיר פרופ' קרוסיס, "סיכונים לוקחים רק כשאין ברירה, או כשמיצינו טיפול אחר. בעניין הזה אני, כיווני, עם היפוקרטס שאמר 'קודם כל אל תגרום נזק'".

פרופ' קרוסיס סקר גם כמה מחקרים חדשים ומסקרנים בתחום הטיפול בטרשת נפוצה, חלק סיפורי מקרה ולסיום, כחובב כדורסל מושבע, העניק תחזיות משלו לעונת היורוליג: "אני הולך על פנרבחצ'ה כאלופת אירופה. יש להם את אוברדוביץ' כמאמן - הוא חצי יווני מבחינתי".

לו"ז האזנה:

4:19 טרשת נפוצה והמערכת החיסונית

11:20 התאמת הטיפול

16:34 תרופות החסרה ותחזוקה - ההבדלים המהותיים

19:58 המנגנון של טיסברי (נטליזומאב)

23:57 יתרונות וחסרונות של כל טיפול

30:01 מחקרים חדשים בטרשת נפוצה

34:50 סיפורי מקרה

36:58 מדברים כדורסל - מי תהיה אלופת אירופה?

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

הפרק בחסות חברת מדיסון

התכנית הוקלטה באולפני SPS

נושאים קשורים:  פודקאסט,  פרופ' דימיטריוס קרוסיס,  טרשת נפוצה,  ALS,  נטליזומאב,  חדשות