• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

ביטוי לא תקין של חלבונים בטרשת נפוצה

ייתכן וביטוי לא תקין של חלבונים בטרשת נפוצה מהווה צעד בדרך להבנת המנגנון העומד בבסיס המחלה

אינטרלוקין, חלבון (צילום: אילוסטרציה)

טרשת נפוצה היא מחלה דלקתית כרונית של מערכת העצבים המרכזית. על אף שהמנגנון המדויק של המחלה אינו מובן לחלוטין, ישנם גנים מסוימים המקודדים לחלבון, שהוכח כי מבוטאים בצורה לא תקינה במטופלים עם טרשת נפוצה.

החוקרים העריכו את הביטוי של חלבון בשם Actin filament-associated protein 1י(AFAP1) והאנטי-סנס הטבעי שלו (actin filament associated protein 1‐antisense 1: AFAP1-AS1), בדם היקפי של חולי טרשת נפוצה ושל נבדקים בריאים.

החוקרים מצאו כי AFAP1-AS1 מבוטא ביתר בנבדקים ממין זכר עם טרשת נפוצה, בהשוואה לנבדקים בריאים (p=0.048). לעומת זאת, לא נמצא כי הביטוי של AFAP1 היה שונה בחולי טרשת לעומת נבדקים בריאים, או בכל תת-קבוצה של מטופלים, בהשוואה לקבוצת הבקרה הרלוונטית. יחסי הגומלין בין מצב המחלה ומין המטופל היו משמעותיים בהקשר לביטוי של AFAP1-AS1. עוד נמצא מתאם שלילי מובהק בין רמות ביטוי של AFAP1 ו-AFAP1-AS1 בנבדקים בריאים (r=-0.472, יp=0.001), אך לא בחולי טרשת נפוצה (r=-0.251, p=0.078).

החוקרים הגיעו למסקנה כי ישנה משמעות לביטוי לא תקין של AFAP1-AS1, בפתוגנזה של קבוצות מסוימות של חולי טרשת נפוצה. עם זאת, מחקרים עתידיים עוד נחוצים של מנת להבהיר את המנגנון העומד בבסיס ביטוי לא תקין זה.

מקור: 

Mazdeh, M. et al. (2019). Clinical and Experimental Neuroimmunology. https://doi.org/10.1111/cen3.12513

נושאים קשורים:  מחקרים,  RNA ארוך לא מקודד,  טרשת נפוצה,  AFAP1,  AFAP1-AS1
תגובות