• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

תחושות של מטופלים עם טרשת נפוצה כלפי בדיקות MRI

הערכת תחושותיהם של חולי טרשת נפוצה בנוגע לבדיקות ההדמיה היא כלי חשוב כחלק מהטיפול במחלה

מכשיר MRI. צילום: אילוסטרציה

מטופלים עם טרשת נפוצה עוברים לעתים קרובות בדיקות הדמיה בטכנולוגיית תהודה מגנטית (Magnetic resonance imaging = MRI). בעוד בדיקות אלו מסייעות בניהול המחלה, ייתכן והן גם מקור לחרדה אצל מטופלים. מטרת החוקרים הייתה לפתח ולתקף שאלון שנקרא "רגשות ויחס ל-MRI"י(Emotions and attitudes towards MRI – MRI-EMA).

החוקרים בנו את השאלון ובדקו אותו בשני מדגמים של חולי טרשת נפוצה. השאלון עבר תיקוף על מדגם של 457 חולי טרשת נפוצה, באמצעות ניתוח גורמים מגשש וניתוח גורמים מאשש.

החוקרים איתרו באמצעות הניתוח המגשש 4 גורמים העומדים בבסיס השאלון: הפחד מבדיקת MRI, הפחד מתוצאות הבדיקה, תחושת השליטה במחלה ותחושת הכשירות במפגש מטפל-מטופל. הניתוח המאשש מצא את המודל כמתאים. נראה כי קבלת התוצאות, בניגוד לתהליך בדיקה עצמו, קשורה יותר לחרדה אצל המטופלים. עוד נמצא כי צפייה בתוצאות ה-MRI העניקה למטופלים תחושת שליטה במחלה. עם זאת, רק 50% מהנבדקים הרגישו שהם יכולים לדון בתוצאות הבדיקה עם הרופא המטפל שלהם. הפחד מהתוצאות היה גבוה במיוחד, לצד תחושת בטחון נמוכה במיוחד, במטופלים עם משך מחלה קצר וניסיון מועט בכל הנוגע לטרשת נפוצה.

מסקנת החוקרים היא כי מטופלים עם טרשת נפוצה לא חשים בנוח כאשר הם דנים בתפקיד ה-MRI בחייהם. קבלת התוצאות של בדיקות ההדמיה גרמה לחרדה אצל המטופלים ובנוסף עודדה תחושה שקרית של שליטה במחלה. החוקרים סבורים כי השאלון מהווה כלי חדש להערכת תחושותיהם של חולי טרשת נפוצה בנוגע ל-MRI, שבעתיד יכול להיות שימושי הן במחקר והן בקליניקה.

מקור:

Engels, K. et al. (2019). Acta Neurologica Scandinavica. https://doi.org/10.1111/ane.13082

נושאים קשורים:  מחקרים,  בדיקת תהודה מגנטית,  גישה למחלה,  רגשות,  חרדה,  שאלון
תגובות