• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

תאי CD4+CD62L+: סמן מעקב אחרי מינון פינגולימוד בטרשת נפוצה

חוקרים טוענים כי יש לעקוב אחר רמות תאי CD4+CD62L+ כמדד למידת פעילות של פינגולימוד

הדמיית תאים בדם (צילום: אילוסטרציה)

ידוע כי פינגולימוד מסוגלת לעכב את הפעילות של המחלה בטרשת נפוצה, אך יש לה תופעת לוואי מסוכנת בדמות לימפוציטופניה חמורה, שמביאה עמה זיהומים ויראליים שעלולים לגרום ללויקואנצפלופתיה רב-מוקדית מתקדמת. כיום משתמשים במינונים מופחתים של פינגולימוד, על מנת למנוע את הפסקת הטיפול בגלל תופעות הלוואי. פינגולימוד פועלת בכך שהיא מעכבת את יציאתם של תאי CD62L+ מקשריות הלימפה. אם כך, כמות תאי ה-CD4+CD62L+, המהווים תת-אוכלוסייה משמעותית של תאי CD62L+, הינה סמן להערכת עוצמת הפעילות של פינגולימוד, במטופלים עם טרשת נפוצה שמקבלים טיפול תקופתי עם התרופה.

החוקרים הכלילו 24 נבדקים יפנים עם טרשת נפוצה, שקיבלו טיפול עם מינונים שונים של פינגולימוד, כאשר המינון נקבע על סמך רמות הלימפוציטים בדם. החוקרים שינו את שיטת ספירת התאים למעקב אחר כמות תאי ה-CD4+CD62L+, כסמן לפעילות התרופה. החוקרים השתמשו בשיטת מיון תאים המבוססת על סימון פלורסנטי, על מנת לכמת את תאי ה-CD4+CD62L+, בדם טרי של 21 חולי טרשת נפוצה, שקיבלו טיפול עם פינגולימוד במשך 30-94 חודשים. תקופת הטיפול החציונית הייתה 27.5 חודשים של טיפול יומי.

החוקרים מצאו כי לאחר הורדת מינון התרופה, ספירת תאי ה-CD4+CD62L+ ירדה מ-12 (עם סטיית תקן של 13) תאים/מ"מ מעוקב (חציון של 8 תאים/מ"מ מעוקב), ל-31 (עם סטיית תקן של 4) תאים/מ"מ מעוקב (חציון של 27 תאים/מ"מ מעוקב). אחוז הנבדקים להם פחות מ-2% תאים כאלו מסך הלימפוציטים, ירד מ-61.5% ל-0%. זאת ועוד, שיעור ההישנות השנתי נשמר על פחות מ-0.03, אפילו לאחר הכנסת רמות תאיCD4+CD62L+ כדרך מעקב. טווח הסף של תאי ה-CD4+CD62L+ כתוצאה מהורדת מינון הפינגולימוד היה 10-80 תאים/מ"מ מעוקב.

החוקרים הגיעו למסקנה כי הכרחי לעקוב אחר רמות תאי ה-CD4+CD62L+ על מנת למנוע מתן עודף של פינגולימוד, וישנה עדיפות בניטור תאים אלו על ספירת כלל הלימפוציטים.

מקור: 

Tanaka, M. et al. (2019). Clinical and Experimental Neuroimmunology. https://doi.org/10.1111/cen3.12545

נושאים קשורים:  מחקרים,  פינגולימוד,  טרשת נפוצה,  רפואה מותאמת אישית
תגובות