• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

ריווי החמצן של הרשתית כביו-מרקר בטרשת נפוצה

חוקרים טוענים כי ריווי חמצן גבוה בכלי הדם ברשתית אצל חולי טרשת נפוצה, מעיד על צריכת חמצן מופחתת ויכול לשמש כביו-מרקר במחלה

23.08.2020, 18:02
עין, אדם מבוגר (צילום: אילוסטרציה)
עין, אדם מבוגר (צילום: אילוסטרציה)

זה מכבר ידוע על הפרעות מבניות ופיזיולוגיות ברשתית אצל חולי טרשת נפוצה. בדיקת ריווי חמצן של הרשתית זיהתה לאחרונה שינויים במטבוליזם החמצן ברשתית, במחלות כמו אלצהיימר, פגיעה קוגניטיבית קלה ובעוקבה קטנה של חולי טרשת נפוצה עם עבר של דלקת בעצב הראייה. מטרת החוקרים הייתה לקבוע האם ריווי החמצן בכלי הדם של הרשתית אצל חולי טרשת נפוצה שאובחנו לאחרונה, שונה מזה של האוכלוסייה הבריאה.

החוקרים מדדו את ריווי ההמוגלובין בחמצן בכלי הדם של הרשתית באופן לא פולשני, באמצעות דימות עם אוקסימטר ספקטרופוטומטרי מיוחד. החוקרים מדדו את ריווי החמצן אצל 6 חולי טרשת נפוצה שאובחנו לאחרונה, והשוו את התוצאות ל-6 נבדקי בקרה בריאים שהותאמו לפי גיל ומגדר לחולים.

החוקרים מצאו כי ריווי החמצן בוורידונים היה גבוה יותר בחולים, בהשוואה לנבדקים הבריאים (ממוצע של 61.9% לעומת 56.3%). בנוסף, קוטר הוורידונים ברשתית היה נמוך יותר בחולים (בממוצע 138.2 מיקרומטר לעומת 160.2 מיקרומטר), כמו גם קוטר העורקיקים (ממוצע של 111.8 לעומת 131.3 מיקרומטר), בהשוואה לנבדקים הבריאים. החוקרים לא הצליחו למצוא הבדל גדול בריווי החמצן בעורקיקים כאשר השוו בין חולי הטרשת (ממוצע של 91.2%) לבין נבדקי הבקרה (ממוצע של 92.3%).

החוקרים הגיעו למסקנה כי ריווי החמצן הגבוה יותר בוורידונים והקוטר המופחת של הוורידונים והעורקיקים ברשתית אצל חולי טרשת נפוצה, עלולים להעיד על צריכה מופחתת של חמצן. ייתכן כי הצריכה המופחתת מופיעה לאחר איבוד אקסונים, ויכולה לשמש ביו-מרקר במחלה. עם זאת, דרושים מחקרים נוספים על מנת לאשש ולהרחיב ממצאים אלו.

מקור:

Drobnjak Nes, D. et al. 97; S263; 2019. Acta Ophthalmologica. https://doi.org/10.1111/j.1755-3768.2019.5400

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  רשתית,  ריווי חמצן
תגובות