• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

תאי B מסוג IgG3+ קשורים להתפתחות של טרשת נפוצה

חוקרים זיהו תתי-אוכלוסיות חדשות של תאי B הקשורות להתפתחות טרשת נפוצה

תאים במוח (הדמיית אילוסטרציה)

ידוע זה מכבר כי טיפולים משני מהלך מחלה המכוונים נגד תאי B, הינם בין היעילים ביותר למניעת התקדמות של מחלת הטרשת הנפוצה. חוקרים מנבאים כי נוגדנים מסוג IgG3 ושבטי תאי ה-B הלא מאופיינים שלהם, משחקים תפקיד בפתוגנזה של טרשת נפוצה. אי לכך, זיהוי תתי אוכלוסיות של תאי B החיוביים ל-IgG3 והמעורבים בהתקדמות המחלה, יכול לשפר את האבחנה, לקדם התערבות בשלבים מוקדמים ולהוביל לפיתוח טיפולים משני מהלך מחלה חדשים, המכוונים נגד תאי B באופן ספציפי יותר.

החוקרים עיצבו פאנל ציטומטריית מסה מכוון תאי B עם 31 פרמטרים. המטרה הייתה לחקור את תפקיד תאי ה-B החיוביים לנוגדני IgG3 בדם פריפרי, בהתקדמות של טרשת נפוצה, בשתי עוקבות שונות: אחת על מנת לחקור תתי אוכלוסיות של תאי B, הקשורות להתמרה מ-CISי(clinically isolated syndrome) לטרשת נפוצה, והשנייה על מנת להשוות חולי טרשת נפוצה עם שלבים לא פעילים או פעילים של המחלה. כל עוקבה בלתי תלויה כללה קבוצה של נבדקי ביקורת, ללא טרשת נפוצה.

החוקרים זיהו 9 תת-אוכלוסיות נפרדות של תאי B מסוג CD20+IgD−IgG3+. הם מצאו קשר בין שינויים משמעותיים ביחס של תאי זיכרון מסוג CD21+CD24+CD27−CD38− ו-CD27+CD38hiCD71hi לבין שינויים ברמות נוגדני IgG3 בסרום וזמן ההתמרה מ-CIS לטרשת נפוצה. מסתבר כי אותה תת-אוכלוסייה של תאי B מסוג CD38−double‐negative הייתה נפוצה באופן משמעותי בחולי טרשת נפוצה עם צורות פעילות של המחלה. זאת ועוד, מצאו החוקרים כמויות גדולות של תת-אוכלוסייה שלישית מסוג CD21+CD24+CD27+CD38, בחולים עם טרשת נפוצה פעילה. הם דיווחו כי קרינת UVBי(ultraviolet B) בטווח תדרים צר הפחיתה משמעותית את יחס תאי ה-B מתת-האוכלוסייה הנ"ל.

החוקרים זיהו תתי אוכלוסיות שלא אופיינו בעבר, של תאי B מסוג IgG3+ והראו כי הם נמצאים בקורלציה להתקפות אוטואימוניות על מערכת העצבים המרכזית. תוצאות אלו מדגישות את הפוטנציאל של טיפולים שאתר המטרה שלהם הוא תאי B מסוג IgG3+, בניסיון להשפיע על ההתקדמות של מחלת הטרשת הנפוצה.

מקור:

Marsh-Wakefield, F. et al. (2020). Clinical & Translational Immunology; 9(5) https://doi.org/10.1002/cti2.1133

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  תאי B
תגובות