• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
טרשת נפוצה

ניסיון בעולם האמיתי של טיפול עם אוקרליזומאב בטרשת נפוצה

חוקרים סבורים כי אוקרליזומאב הינו בטיחותי ויעיל כטיפול בטרשת נפוצה

טרשת נפוצה, כסא גלגלים, נכות (צילום: אילוסטרציה)

זה מכבר, ניסוי מרכזי הראה כי לחולים עם טרשת נפוצה שקיבלו טיפול עם אוקרליזומאב, היו תוצאים טובים יותר. עם זאת, הנתונים על תרופה זו בפרקטיקה הקלינית הינם מוגבלים. מטרת החוקרים הייתה להעריך את פרופיל הבטיחות המקדים ואת היעילות של טיפול עם אוקרליזומאב בטרשת נפוצה, במסגרת קלינית של העולם האמיתי.

החוקרים ערכו מחקר רטרוספקטיבי שכלל חולים שנתנו את הסכמתם, מ-9 בתי חולים ציבוריים בדרום מזרח ספרד, שקיבלו טיפול עם אוקרליזומאב לאחר שעבר אישור.

החוקרים הכלילו במחקר 228 חולי טרשת נפוצה (144 עם טרשת נפוצה התקפית הפוגתית, 25 עם טרשת נפוצה שניונית מתקדמת ו-59 עם טרשת נפוצה ראשונית מתקדמת). תקופת המעקב החציונית הייתה 12 חודשים (טווח בין רבעוני 1-32). החוקרים מצאו כי מצב של NEDAי(No evidence of disease activity) לאחר שנה הושג ב-91.2% מחולי הטרשת ההתקפית ואילו התקדמות בנכות דווחה ב-37.5% מחולי הטרשת הראשונית המתקדמת (תקופת מעקב חציונית - 19 חודשים). כמו כן, החוקרים דיווחו כי תופעות הלוואי השכיחות ביותר היו תגובות הקשורות לעירוי וזיהומים, כאשר הזיהומים השכיחים ביותר היו דלקות בדרכי השתן ואחריהם זיהומים בדרכי הנשימה העליונות ו-COVID-19.

החוקרים הגיעו למסקנה כי אוקרליזומאב הראה תוצאות מצוינות בעולם האמיתי, כמדכא פעילות של המחלה עם פרופיל בטיחות חיובי ועקבי.

מקור: 

Ernandez-Diaz, E. et al. Annals of Clinical and Translational Neurology 2020; https://doi.org/10.1002/acn3.51282

נושאים קשורים:  טרשת נפוצה,  אוקרליזומאב,  פרופיל בטיחות,  מחקרים
תגובות