• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
שבוע המודעות לטרשת נפוצה

מייזנט: תוצאות חיוביות לטיפול בשלבים מתקדמים של טרשת נפוצה

טיפול נכון בטרשת נפוצה מתקדמת עשוי לעכב את התקדמות המחלה ביותר מ-4 שנים, ואף להוביל לשיפור קוגנטיבי אצל החולים. זיהוי סימני ההתדרדרות במחלה והמעבר לשלב המתקדם חשוב על מנת להבטיח לחולים טיפול מותאם

טרשת נפוצה (MS) היא מחלה דלקתית אוטואימונית של מערכת העצבים המרכזית. עבור חלק ניכר מהחולים, מדובר במחלה התקפית כרונית או מתקדמת, עם מהלך קליני בלתי צפוי שעשוי להימשך בין 10 ל-20 שנים, בו מצטברת נכות נוירולוגית. רוב המומחים מעידים כי אירועים אפיזודיים אופייניים יותר לחולים הצעירים, ותדירותם יורדת ככל שהאדם מתבגר. יחד עם זאת, ניוון עצבי מצטבר מביא בחולים רבים להחמרה הדרגתית בנכות, המכונה מחלה מתקדמת.

כאמור, המחלה המתקדמת לרוב מתחילה כטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית, המאופיין בהתקפי דלקת חריפים של החמרה בסימפטומים, ולאחריהם תקופות של הפוגה, ללא החמרה בתפקוד הנוירולוגי במהלכן. לאורך זמן, רבים מבחינים כי יש להם ירידה בהתקפים ועלייה במוגבלות, כגון קשיי הליכה, בעיות בשליטה על הסוגרים, וירידה קוגניטיבית. שלב זה של המחלה, המתאפיין בנכות מתקדמת ובלתי הפיכה, נקרא טרשת נפוצה מתקדמת שניונית (SPMS), ובסופו של דבר מתפתח אצל רובם המוחלט של החולים. אבחנה של טרשת נפוצה מתקדמת שניונית נעשית רק על ידי לקיחת היסטוריה מדוקדקת, מכיוון שאין ממצאי בדיקה גופנית, סמני מעבדה או ממצאים בהדמיה המפרידים בינה לבין המחלה ההתקפית. השינוי הוא תהליך הדרגתי ולא מעבר פתאומי, ולמרות שאין הסכמה גורפת בעניין, הגדרה אחת של SPMS מחייבת שלמטופל תהיה תקופה של התקדמות בנכות במשך 6 חודשים לפחות. יש לציין שהמחלה יכולה להיות לא פעילה, כלומר ללא נגעים חדשים בנצפים ב-MRI, ועדיין להתבטא בהדרדרות קלינית בחולה.

בעוד שקיימים טיפולים משני מחלה רבים לשלב ההתקפי-הפוגתי, מרביתם לא נמצאו יעילים לשלב המתקדם. Siponimod (מייזנט) היא הראשונה שנמצאה כמפחיתה את הסיכון להתקדמות בנכות ואת ההדרדרות הקוגנטיבית בחולים אלו, ואושרה על ידי ה-FDA במרץ 2019 לטיפול בטרשת נפוצה מתקדמת משנית.

בחולים בטרשת נפוצה, תאי B תוקפים והורסים את מעטפת המיאלין סביב תאי העצב, וגורמים לתסמינים נוירולוגיים מתקדמים. על מנת לעצור את המחלה, פותחו תרופות החוסמות יציאה של תאי B מבלוטות הלימפה, וביניהן Siponimod, אשר מהווה דור חדש של מודולטור סלקטיבי לקולטן S1P הנמצא בתאים אלו. במחקרים פרה קליניים התגלה כי קישור התרופה לקולטן גורם לקיבוע של התאים בבלוטות הלימפה, ובכך מונע את חדירתם למערכת העצבים המרכזית. בנוסף, נמצאו עדויות לכך שלתרופה השפעה ישירה על מערכת העצבים המרכזית עצמה. הקישור הסלקטיבי של התרופה לקולטנים הופך אותה לבטוחה יותר עבור החולים ומונע תופעות לוואי שליליות.

בניסויים קליניים עבור טרשת נפוצה מתקדמת משנית, נמצא כי Siponimod, המשווקת תחת השם המסחרי "מייזנט" עיכבה את התקדמות הנכות ב-26% בהשוואה לקבוצת הביקורת. ניתוח נוסף התמקד בתת הקבוצה עם מחלה מתקדמת פעילה- כלומר חולים שיש להם, בנוסף להתדרדרות הקלינית, גם התקדמות של הנגעים בסריקות MRI, ומצא כי עבורם התרופה היתה יעילה במיוחד, ועיכבה את ההתקדמות הנכות ב-37% בהשוואה לביקורת. להאטה זו של ההתקדמות יש פוטנציאל לעכב את הצורך בכיסא גלגלים ב-4.3 שנים.

בנוסף, התוצאות הראו כי מייזנט יכולה לשפר היבטים של זיכרון וחשיבה (קוגניציה) באמצעות שיפור המהירות בה המוח מעבד מידע. בניסוי שנערך בשנת 2021, כ-1600 מטופלים עם SPMS קיבלו מרשם אקראי לסיפונימוד יומי או לתרופת פלצבו למשך שנה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם נבדק במהלך תקופה זו, ולאחר שנה אחת, נמצא כי אנשים שנטלו מייזנט היו בסבירות נמוכה יותר לאובדן של תפקוד קוגניטיבי. הם גם היו בעלי סיכוי גבוה יותר לשיפור הקוגניציה, לעומת קבוצת הביקורת. מייזנט הביאה לשיפור בין אם לאנשים היו התקפי טרשת נפוצה לפני המחקר ובין אם לאו, ללא תלות ברמת התפקוד הקוגניטיבי שהיתה להם.

"הנתונים ממשיכים להראות שלמייזנט יש את היכולת לעזור למטופלים לשמור על עצמאות לאורך זמן באמצעות ההשפעה ארוכת הטווח שלה על עיכוב התקדמות המחלה והפגיעה הקוגניטיבית", אמר ד"ר נורמן פוצקי, סגן נשיא בכיר בנוברטיס. "נוברטיס מחויבת לדמיין מחדש את הרפואה עבור חולים עם מחלות פרוגרסיביות, ועם מייזנט, נוברטיס מציעה למטופלים תקווה לתוצאות בריאותיות משופרות".

בחסות בלתי תלויה של חברת נוברטיס

נושאים קשורים:  שבוע המודעות לטרשת נפוצה,  טרשת נפוצה,  ניוון עצבי,  SPMS