• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
חדשות

"חברות הביטוח וקרנות הפנסיה מתעמרות בחולי טרשת נפוצה"

ממכתב תלונה שנשלח אל המפקח על הביטוח מטעם עמותת הבית לחולי טרשת נפוצה עולה: חברות הביטוח מערימות קשיים על חולי טרשת נפוצה המבקשים להאריך את תקופת אובדן כושר העבודה

תפקוד ידיים, מוגבלות, טרשת נפוצה (צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק)

חברות הביטוח וקרנות הפנסיה מתעמרות בחולי טרשת נפוצה המבקשים להאריך או לחדש את תקופת אובדן כושר העבודה שלהם. כך טוען עו"ד גיל קראוס במכתב תלונה ששלח לאחרונה למפקח על הביטוח במשרד האוצר.

עו''ד גיל קראוס. "חברות הביטוח דורשות לקבל מסמך עדכני רפואי מהחולים בכל פעם שהם מבקש להאריך או לחדש את תקופת אובדן כושר העבודה ". צילום: יעל אורבך

עו"ד קראוס, המלווה זה מספר שנים את עמותת הבית לחולי טרשת נפוצה,  טוען במכתבו כי התקבלו אצל העמותה תלונות רבות, לפיהן חברות הביטוח קיצרו באופן קיצוני ומגמתי את תקופות אובדן כושר העבודה לחולים המבקשים להאריך או לחדש תקופות אלו. זאת, ללא כל הסבר מניח את הדעת וחרף העובדה כי טרשת נפוצה היא מחלה קשה חשוכת מרפא, ההולכת ומידרדרת בדרך כלל ושתלווה את החולה למשך כל ימי חייו.

בעבר, אותם חולים בטרשת נפוצה, שלפתע קיצרו להם את תקופות אובדן כושר עבודה, חברות הביטוח אישרו להם תקופות אובדן כושר עבודה שלא היו קצרות משנה. אלא שלאחרונה, לטענת קראוס, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה מאשרות בחלק מן המקרים תקופות של מספר חודשים בלבד, 5-4 חודשים לחלק מהחולים, "ללא כל סיבה אמיתית ולמרות שאין שינוי במצבם התעסוקתי או הרפואי של החולים (ובחלקם אף מצבם החמיר)".

עו"ד קראוס מוסיף וטוען כי בהתנהלותן זו יוצרות חברות הביטוח וקרנות הפנסיה מצב שאינו מתקבל על הדעת מבחינת החולים, ואף גורמות פעמים רבות להידרדרות נוספת במצבם. "התנהלות זו מעמידה את החולים במצב של אי שקט, לחץ נפשי גדול וחוסר ודאות כלכלי... לגרום לאותם החולים לעמוד שוב ושוב בפני מצב זה כל כמה חודשים מחדש, זה מצב שאין להשלים איתו ומהווה התעללות והתעמרות של ממש בחולים... הרי ברור, כי אדם שחולה שנים רבות במחלה חשוכת מרפא, לא תחול הטבה במצבו בתקופה של ארבעה או חמישה חודשים".

טענה נוספת שהוא מעלה במכתבו קשורה בדרישה של חברות הביטוח לקבל מסמך עדכני רפואי מהחולים בכל פעם שהם מבקש להאריך או לחדש את תקופת אובדן כושר העבודה. "חולים רבים מגיעים לביקורות במרפאות הטרשת הנפוצה אחת לחצי שנה או שנה, וכך נוצר מצב אבסורדי שהחולה אינו יכול לספק מכתב עדכני מדי חודשים ספורים, ואז הוא נתקל בקשיים בעת החידוש".

עו"ד קראוס מבקש במכתבו מהמפקח על הביטוח לבחון את הדברים מול חברות הביטוח ולהורות להן באופן ברור, כי כאשר מדובר בחידוש או הארכה של תקופת אובדן כושר עבודה במקרים של מחלות חשוכות מרפא כמו טרשת נפוצה, אין לאשר תקופות כה קצרות של חודשים ספורים בלבד ללא נימוק הגיוני, ויש לחזור ולאשר תקופות שאינן פחותות משנה.

בתגובה לקבלת המכתב, הודיע המפקח על הביטוח שהתלונה תיבדק וייערך אודותיה דיון מול גורמים שונים.

נושאים קשורים:  טרשת נפוצה,  אובדן,  חברות הביטוח,  המפקח על חברות הביטוח,  עו"ד גיל קראוס,  חדשות
תגובות