• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

שיקום הידרותרפי משפיע לטובה על העייפות ועל שיווי המשקל בחולי טרשת נפוצה

במטא-אנליזה שנערכה בנושא נמצא כי חולי טרשת נפוצה שעברו שיקום בעזרת הידרותרפיה חוו שיפור בשיווי המשקל ובעייפות בפן הפיזי, הקוגניטיבי והפסיכולוגי

בסקירה שיטתית ומטא-אנליזה שממצאיה פורסמו בכתב העת 'Multiple Sclerosis and Related Disorders', מטרת החוקרים הייתה להעריך את ההשפעה של שיקום הידרותרפי ארוך טווח על שיווי המשקל, עייפות ותפקוד מוטורי.

לצורך כך, החוקרים ערכו חיפוש במסדי הנתונים Scopus, PubMed, Web of Science, Cochrane Central Register of Controlled Trials, Ovid Medline, EBSCO Cumulative Index to Nursing ו-Allied Health Literature בתאריך ה-19 באפריל 2021. החיפוש כלל ניסויים מבוקרי אקראיות ולא אקראיים, מחקרי מקרה ביקורת, סדרות מקרים ודיווחי מקרים. שני סוקרים בלתי תלויים ביצעו סקירה של הכותרות והתקצירים על מנת לקבוע אילו מחקרים עמדו בקריטריוני ההכללה, ושני סוקרים סקרו באופן עצמאי את הטקסטים המלאים וערכו את בחירת המחקר, חילוץ הנתונים והערכת האיכות. לאחר מכן, החוקרים ערכו סינתזת נתונים על מנת לסכם את המידע מהמחקרים שנכללו. מטא-האנליזה בוצעה באמצעות RevMan 5.

בעקבות הסקירה זוהו 170 מחקרים בחיפוש הראשוני, ו-16 מתוכן (הכוללים 794 משתתפים) עמדו בקריטריוני ההכללה. מהנתונים עולה כי בהשוואה לקבוצת הביקורת, לשיקום הידרותרפי ישנה השפעה חיובית על העייפות לפי ה-Modified Fatigue Impact Scaleי(MFIS) בפנים הפיזיים (הפרש ממוצע מתוקנן 1.29-; רווח בר-סמך של 95% [(0.93-)-(1.65-)]; I2=88%), הקוגניטיביים (הפרש ממוצע מתוקנן 0.75-; רווח בר-סמך של 95% [(0.43-)-(1.08-)]; I2=78%), והפסיכולוגיים (הפרש ממוצע מתוקנן 1.25-; רווח בר-סמך של 95% [(0.90-)-(1.59-)]; I2=79%), וב-Fatigue Severity Scaleי(FSS) (הפרש ממוצע מתוקנן 0.53-; רווח בר-סמך של 95% [(0.20-)-(0.86-)]; I2=57%). בנוסף לכך, נמצא כי השיקום ההידרותרפי שיפר את שיווי המשקל של המטופלים, בהתבסס על ה-Berg Balance Scaleי(BBS) ובהשוואה לקבוצת הביקורת (הפרש ממוצע מתוקנן 1.19; רווח בר-סמך של 95% [(1.76)-(0.62)]; I2=11%).

לסיכום, שיקום הידרותרפי נמצא כבעל השפעות חיוביות על עייפות ועל שיווי המשקל בחולי טרשת נפוצה. החוקרים מציינים כי יש צורך במחקר נוסף על מנת לאשר את התועלת הקלינית של שיקום באמצעות הידרותרפיה בחולים אלו בטווח הארוך.

מקור:

Shariat, A., Ghayour Najafabadi, M., Soroush Fard, Z., Nakhostin-Ansari, A., & Shaw, B. S. (2022). A systematic review with meta-analysis on balance, fatigue, and motor function following aquatic therapy in patients with multiple sclerosis. Multiple sclerosis and related disorders, 68, 104107

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  הידרותרפיה,  שיווי משקל,  עייפות
תגובות