• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
חדשות

משרד הבריאות חייב את "כללית" לתת תרופה בסל לחולה טרשת

הקופה סירבה לספק את התרופה במשך חמישה חודשים | תרופות אחרות שקיבל גרמו לחולה לתופעות לוואי קשות | נציבות קבילות הציבור: ההגבלות על התרופה מנוגדות לחוק

סניף קופת חולים הכללית. צילום: רומן ינושבסקי/ שאטרסטוק

משרד הבריאות חייב את הנהלת קופת חולים כללית לספק לחולה בטרשת נפוצה תרופה הכלולה ומתוקצבת בסל הבריאות. כך דיווח הבוקר (א') רן רזניק ב"ישראל היום". הקופה סירבה במשך חמישה חודשים לעשות זאת, אף שהרופאים המטפלים בחולה התריעו כי התרופות האחרות גורמות לו תופעות לוואי קשות. התרופה שביקשו הרופאים לספק כלולה בסל התרופות, והקופה חייבת לספק אותה.

ההחלטה החדשה התקבלה לפני כשבוע בנציבות קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, שבודקת את התלונות על מתן שירותי הבריאות על ידי קופות החולים. במוקד התלונה עמד חולה בן 35 מדרום הארץ, המאושפז במחלקה הנוירולוגית בבית החולים ברזילי באשקלון. רופאיו, כאמור, קבעו כי תרופה חלופית שקיבל גורמת לו נזקים ותופעות לוואי קשות, כולל קושי לעמוד ולתפקד, צמרמורות וחום. למרות זאת, הקופה סירבה במשך חודשים ארוכים לספק לו את התרופה האמורה.

בנציבות קבילות הציבור, בראשותה של עו"ד נילי דיקמן־חיון, נקבע באופן חריג כי ההגבלות של "כללית" על הרופאים במתן התרופות לטרשת מנוגדות להוראות החוק של סל התרופות. ההגבלות, נקבע, מסכלות ופוגעות בתכלית ובמטרה של ההרחבה החדשה של סל התרופות שעליה החליטה הממשלה, עם תוספת תקציב שנתית ייחודית של כ־30 מיליון שקל לתרופות (פרט לכ־300 מיליון השקלים שכבר מועברים לטרשת), שניתנת לקופות ושנועדה לבטל את כל ההגבלות הקודמות שהיו עד אז בסל על מתן התרופות לטרשת נפוצה.

החלטת משרד הבריאות נשלחה להנהלת הקופה כהתראה. בעקבות ההתראה החליטה כללית לאשר את מתן התרופה לחולה, והוא התחיל כבר לקבלה.

נושאים קשורים:  סל התרופות,  נציבות קבילות הציבור,  טרשת נפוצה,  חדשות,  שירותי בריאות כללית
תגובות