• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

הטיפול עם נטליזומאב לטרשת נפוצה הוביל לתוצאים משופרים

בהשוואה בין טיפולים משני מחלה לטרשת נפוצה נמצא כי הטיפול עם נטליזומאב התעלה על הטיפולים האחרים מבחינת תוצאים בריאותיים ותעסוקתיים

03.11.2022, 15:03
טרשת נפוצה (צילום: אילוסטרציה)
טרשת נפוצה (צילום: אילוסטרציה)

ישנו ידע מועט בלבד בנוגע ליעילות ההשוואתית בין טיפולים משני מחלה (DMTs: disease-modifying therapies) מסוגים שונים על התוצאים בדיווח המטופל בקרב חולי טרשת נפוצה. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry', החוקרים ערכו השוואה בין השפעות הטיפול עם נטליזומאב לעומת DMTs אחרים, על סמך נתוני עולם אמיתי. המשתנים שנבדקו כללו את חומרת התסמינים בעקבות הטרשת הנפוצה, איכות החיים, מוגבלות, התקדמות המחלה ותוצאים תעסוקתיים.

בסך הכל נאספו 2,817 תצפיות מ-2015, 2016 ו-2017 על 1,382 משתתפים מה-Australian MS Longitudinal Study. החוקרים השתמשו בשאלונים על מנת לאסוף מידע פרוספקטיבי על תוצאי הטיפול, הבריאות והתעסוקה. החוקרים השתמשו במודלים עם מבנה גבולי (Marginal structural models) עם מונחי אינטראקציה ל-DMT×time על מנת להשוות בין הטיפול עם נטליזומאב לבין קבוצות טיפול משווניות (comparator) אחרות.

מתוצאות המחקר עולה כי הטיפול עם נטליזומאב נקשר עם שיפורים לאורך זמן, או עם מגמות שיפור כלליות, בחומרתם של תסמינים רבים ושל אובדן תפוקה בעבודה. בהשוואה עם כל DMTs אחר, הטיפול עם נטליזומאב נקשר עם השפעות טובות יותר לאורך זמן עבור 8 מתוך 23 תוצאים בדיווח המטופל, כאשר כיווני השפעה דומים נצפו עבור 6 נוספים, מה שמדגים עקביות. לא היו נמצאו הבדלים בהשפעה על ספסטיות, עייפות, כאב, תחושות דיכאון, מוגבלות, מדד ה-European quality of life five dimension index, נוכחות לא יעילה (presenteeism) וסטטוס התעסוקה. כמו כן, הביצועים של נטליזומאב לא נפלו באופן מובהק לאורך זמן בהשוואה עם כל DMTs אחר עבור כל אחד מהתוצאים.

לסיכום, הטיפול עם נטליזומאב, בהשוואה ל-DMTs אחרים, נקשר עם תוצאים טובים יותר לאורך זמן בכל הנוגע למספר תוצאי בריאות ותעסוקה בדיווח המטופל. ממצאי החוקרים עשויים להשפיע על בחירת הטיפול בפרקטיקה הקלינית, וכן באנליזות עלות-תועלת טיפוליות עתידיות.

מקור:

Chen, J., Diouf, I., Taylor, B. V., Kalincik, T., & van der Mei, I. (2022). Superior effects of natalizumab versus other DMTs on patient-reported outcomes in people with multiple sclerosis. Journal of neurology, neurosurgery, and psychiatry, jnnp-2022-329223. Advance online publication.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  טיפולים משני מהלך מחלה,  נטליזומאב
תגובות