• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
חדשות

אימוני הליכון ו-VR משפרים הליכה, קוגניציה ודיכאון בטרשת התקפית

תוצאות מחקר שנערך באיכילוב מצביעות על יתרון אימון בהליכון לשיפור הליכה בקרב חולי טרשת נפוצה התקפית ואת הפוטנציאל הטמון בתוספת VR לשיפור קוגניטיבי והורדת רמות הדיכאון

הליכון כושר. אילוסטרציה

מחקר חדש מצא כי אימון על הליכון (treadmill) בתוספת מציאות מדומה (VR), תורם לשיפור הליכה, קוגניציה ודיכאון בחולי טרשת התקפית. המחקר התפרסם לאחרונה בכתב העת Journal of Neurology.

המחקר הובל על ידי חוקרים מהמעבדה לחקר הליכה, וניידות (CMCM) והיחידה לנוירואימונולוגיה וטרשת נפוצה מהמערך הנוירולוגי של בית החולים איכילוב ומהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף פעולה עם חוקרים מובילים בתחום ממרכז רפואי באוניברסיטת קנזס, ארה"ב ובית החולים Charité של אוניברסיטת ברלין, גרמניה.

במחקר השתתפו כ-104 חולים בטרשת התקפית בגילאי 18-65. המחקר הראה כי אימון הליכה על הליכון (treadmill) במשך שישה שבועות משפר מהירות הליכה עם וללא משימה נוספת. תוספת של מציאות מדומה (VR) תוך כדי האימון תורמת בשיפור קוגניטיבי נוסף ולירידה בדיכאון בקרב נבדקים עם טרשת נפוצה התקפית.

חוקרי המכון אירינה גלפרין ופרופ' ג'ף הוסדורף, מנהל המעבדה לחקר הליכה וניידות ב"איכילוב" ומהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, מסבירים כי מטופלים עם טרשת נפוצה התקפית חווים קשיים בהליכה וחלקם סובלים מירידה ביכולת קוגניטיבית, אשר עלולה להתבטא בקשיים בזיכרון, בתפקודים ניהוליים ועוד, מה שמקשה עד מאוד בהתנהלות היומיומית של אותם חולים, אשר רובם נמצאים במעגל העבודה וגם הורים לילדים. כמו כן, חלק גדול מהמטופלים סובלים בנוסף מעייפות ומדיכאון. שיפור יכולות הניידות (כגון: מהירות הליכה והליכה תוך כדי משימה נוספת) וכן שיפור יכולות קוגניטיביות אצל מטופלים אלה עשוי להביא להקלה משמעותית באיכות חייהם.

במחקר RCT רב-מרכזי זה נבדקה השפעת אימון הליכה על הליכון לעומת הליכה על הליכון בתוספת מציאות מדומה (VR) על תפקודים שונים: הליכה עם וללא מטלה נוספת, מהירות איבוד קוגניטיבית, דיכאון ועוד. 51 נבדקים התאמנו באמצעות הליכון עם הדרכת פיזיותרפיסט צמוד ו-53 התאמנו על הליכון בתוספת מערכת מציאות מדומה אשר הוקרנה על מסך לפניהם ודרשה מעבר מכשולים "וירטואליים", ניווט ועוד תוך כדי ההליכה. האימונים התבצעו שלוש פעמים בשבוע למשך שישה שבועות. המשתתפים הגיעו  למרכז הרפואי ת"א ולעוד שלושה מרכזים בארה"ב ובגרמניה לפני, שבוע אחרי ושלושה חודשים בתום ההתערבות.

שתי הקבוצות שיפרו את מהירות ההליכה בכ-10%, קצב ומדדי הליכה אחרים תוך הליכה ללא ועם מטלה נוספת בעקבות האימון. נבדקים אשר התאמנו עם תוספת VR הראו שיפור גדול יותר במהירות איבוד קוגניטיבי, מדדי קוגניציה נוספים וירידה ברמת הדיכאון. לאחר שלושה חודשים חלק מהיתרונות אשר הושגו במהלך תקופת האימונים עדיין נשמרו (כגון: הליכה וקוגניציה) וחלק לא (דיכאון).

כמו כן נמצא במחקר כי גם חולים עם דרגת מחלה קלה יותר וגם חולים עם מחלה קשה יותר, אשר מסוגלים ללכת במשך חמש דקות ברצף, יכולים להשתפר באותה מידה מהאימון.

תוצאות מחקר זה מדגישות את היכולת של אימון על הליכון לשפר הליכה בקרב חולי טרשת נפוצה התקפית ואת הפוטנציאל הטמון בתוספת VR לשיפור קוגניטיבי נוסף והורדת רמות הדיכאון. אימונים מסוג זה יכולים להוות אולי אלטרנטיבה לטיפול תרופתי תומך לחולי טרשת הסובלים מבעיות קוגניטיביות ודיכאון.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  פרופ' ג'ף הוסדורף,  איכילוב,  מציאות מדומה,  חדשות
תגובות