• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים-Covid-19

סיכון לאירועים חריגים לאחר קבלת חיסון לקורונה אצל חולות טרשת נפוצה

במחקר שנעשה על אירועים חריגים בחולי MS לאחר קבלת חיסון לקורונה נמצא כי נשים היו בעלות סיכון מוגבר לכך. קבלת טיפול משנה מחלה נמצא כבעל תרומה להפחתת הסיכון לאירועים חריגים

בקבוקון תרכיב החיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון. צילום: שאטרסטוק

נכון להיום, מעטים הנתונים הזמינים על אירועים חריגים (AE) הקשורים לקבלת חיסונים בקרב מטופלים עם טרשת נפוצה (MS). במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Multiple Sclerosis and Related Disorders', מטרת החוקרים הייתה לחקור את שכיחותם של אירועים חריגים בשלב החריף (AP-AE: acute phase AE) הקשורים לקבלת חיסוני mRNA SARS-CoV-2 בקרב חולי MS ובהשוואה לקבוצת ביקורת. כמו כן, החוקרים ערכו אנליזה על הקשר בין AP-AE לבין קבלת טיפולים משני מחלה (DMT: disease modifying treatments).

לצורך כך, החוקרים ערכו מחקר חתך על 438 חולי MS ו-481 משתתפים תואמי גיל ומין, אשר לא היו מושפעים ממחלות דיס-אימוניות, שקיבלו שתי מנות של החיסון SARS-CoV-2 mRNA BNT162b2 (Pfizer/BioNtech). מתוצאות המחקר עולה כי 225 (51.4%) חולי MS התלוננו על AP-AE אחד או יותר לאחר קבלת המנה הראשונה, ו-269 (61.4%) לאחר קבלת המנה השנייה. אנליזת רגרסיה לוגיסטית הצביעה על כך שרק חולי MS המטופלים עם פינגולימוד ואוקרליזומאב היו בעלי סיכון גבוה יותר לפתח AP-AE. כמו כן, הסבירות להתייצגות עם AP-AE אחד או יותר, לאחר תיקון לגיל ומין, הייתה גבוהה יותר באופן מובהק בקרב חולי MS בהשוואה לביקורות.

לסיכום, החוקרים דיווחו במחקרם על מאפיינים איכותיים וכמותיים של AP-AE הקשורים למנות הראשונה והשנייה של החיסון לקורונה בקרב מדגם גדול של חולי MS. גורם הסיכון היחיד שזוהה להתפתחות של AP-AE היה מין נשי. כמו כן, טיפולים עם נוגדנים חד שבטיים מסוג AntiCD-20 ומעכבי S1P נקשרו עם סיכון נמוך יותר להתפתחות של AP-AE.

מקור:

E. Tavazzi, G. Della Porta, F.S. Robustelli della Cuna, L. Gervasio, E. Guerra, M.A. Tejada Condemayta, A. Filosa, C. Montomoli, R. Bergamaschi, Quantitative and qualitative features of acute phase-adverse events following SARS-CoV-2 vaccination in a large sample of people with multiple sclerosis, Multiple Sclerosis and Related Disorders, Volume 68, 2022, https://doi.org/10.1016/j.msard.2022.104120.

נושאים קשורים:  מחקרים,  חיסון לקורונה,  טרשת נפוצה,  אירועים חריגים,  טיפול משנה מהלך מחלה
תגובות