• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

מתן טיפול ביתי עם אוקרליזומאב בחולי טרשת נפוצה

חולי טרשת נפוצה שנמצאו מתאימים לכך קיבלו עירוי אוקרליזומאב בביתם, אשר לווה בשיחות מעקב. החולים דיווחו על שביעות רצון גבוהה מהטיפול, שנמצא כבטוח גם במתאר הביתי

עירוי. צילום אילוסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Annals of Clinical and Translational Neurology', מטרת החוקרים הייתה להעריך את הבטיחות (תגובות הקשורות לעירוי [IRRs: infusion-related reactions]) ואת שביעות הרצון של חולי טרשת נפוצה (MS) (תוצאים המדווחים על ידי המטופלים [PROs: patient-reported outcomes]) בעקבות טיפול עם אוקרליזומאב בביתם.

במסגרת המחקר אשר נערך בתווית-פתוחה, חולים שעמדו בקריטריוני ההכללה קיבלו עירוי ביתי של אוקרליזומאב במינון 600 מיליגרם במשך שעתיים, אשר לאחר מכן קיבלו שיחות מעקב – 24 שעות ושבועיים לאחר העירוי. בקריטריוני ההכללה עמדו חולי טרשת נפוצה מבוגרים אשר השלימו טיפול עם אוקרליזומאב במינון של עד 600 מיליגרם, קיבלו ציון של 0 עד 6 ב-patient-determined disease steps, והשלימו את ה-PROs. במהלך העירוי ושיחות המעקב נערך רישום של ה-IRR ושל האירועים החריגים (AEs). ה-PROs הושלמו לפני קבלת העירוי, ושבועיים לאחר מכן.

מתוצאות החוקרים עולה כי 99 חולים השתתפו במחקר, מתוך 100 שהיו צפויים לכך (גיל [סטיית תקן] ממוצע, 42.3 [7.7] שנים; 72.7% נשים; 91.9% לבנים). זמן העירוי הממוצע (סטיית תקן) היה 2.5 (0.6) שעות, ו-75.8% מהחולים השלימו את העירוי תוך 2-2.5 שעות. שיעור ההיארעות של ה- IRR היה 25.3% (רווח בר-סמך של 95% 16.7%, 33.8%), בדומה למחקרים קצרים יותר על עירוי עם אוקרליזומאב, וכל ה-AR היו בדרגה קלה/בינונית. בסך הכל 66.7% מהחולים חוו אירועים חריגים, אשר כללו גרד, עייפות ועצבנות. המטופלים דיווחו על שביעות רצון מוגברת באופן מובהק מתהליך העירוי בבית, וכן על אמון בטיפול שניתן להם. כמו כן, המטופלים דיווחו גם על העדפה מובהקת לקבלת עירוי בבית, בהשוואה לחוויות קודמות בהם קיבלו את העירוי במסגרת מרכז טיפול.

החוקרים מסכמים כי שיעור ה-IRR ו-AE שאירעו במסגרת העירוי הביתי של אוקרליזומאב עמד במסגרת השיעורים המקובלים, וכי המטופלים דיווחו על עלייה בביטחון ובנוחות בעקבות הטיפול. ממצאי החוקרים מספקים עדות לבטיחות ולהיתכנות של מתן עירויי אוקרליזומאב במתאר הביתי.

מקור:

Barrera, B., Simpson, H., Engebretson, E., Sillau, S., Valdez, B., Parra-González, J., Winger, R.C., Epperson, L.A., Banks, A., Pierce, K., Spotts, M., O'Gean, K., Alvarez, E., Gross, R., Piquet, A.L., Schreiner, T., Corboy, J.R., Pei, J., Vollmer, T.L. and Nair, K.V. (2023), Safety and patient experience with at-home infusion of ocrelizumab for multiple sclerosis. Ann Clin Transl Neurol. https://doi.org/10.1002/acn3.51745

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  אוקרליזומאב,  טיפול ביתי,  אירועים חריגים
תגובות