• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

סמן ביולוגי חדש לאבחנה בין טרשת נפוצה לבין נוירומיאלטיס אופטיקה

בעת התקף של נוירומיאלטיס אופטיקה ניתן לזהות עלייה בסמני שפעול הגרנולוציטים בנוזל המוחי-שדרתי. רמות הסמנים הללו נמוכות באופן יציב בחולי טרשת נפוצה, מה שמסייע להבדיל בין המחלות

14.05.2023, 16:56
נוירומייליטיס אופטיקה. צילום: אילוסטרציה

חדירה של גרנולוציטים למוח היא תכונה פתואנטומית המבדילה בין נוירומיאלטיס אופטיקה (NMOSD: neuromyelitis optica spectrum disorder) לבין טרשת נפוצה (MS).

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry', מטרת החוקרים הייתה לקבוע האם המצאות של סמני שפעול של גרנולוציטים (GAM: granulocyte activation markers) בנוזל המוחי שדרתי (CSF) עשויה לשמש כסמן ביולוגי באבחנה המבדלת בין NMOSD לבין MS. כמו כן, החוקרים בדקו האם רמות הסמן עשויות להיות קשורות לליקוי הנוירולוגי של החולים.

לצורך כך, החוקרים אספו שתי עוקבות של חולי NMOSD וטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית (RRMS), ובדקו את ה-CSF של החולים לצורך כימות הרמות של חמישה GAMי(neutrophil elastase, myeloperoxidase, neutrophil gelatinase-associated lipocalin, matrixmetalloproteinase-8, tissue inhibitor of metalloproteinase-1), וכן קבוצה של סמני דלקת וסמני הרס רקמתי, הידועים כבעלי ביטוי מוגבר (upregulated) ב-NMOSD וב-MSי (neurofilament light chain, glial fibrillary acidic protein, S100B, matrix metalloproteinase-9, intercellular adhesion molecule-1, vascular cellular adhesion molecule-1).

מתוצאות המחקר עולה כי בחולים עם NMOSD חריפה ניתן לראות כי ה- GAM והמולקולות הצמדניות (adhesion molecules), אך לא הסמנים האחרים, היו גבוהים יותר מאשר בחולי RRMS, וכן היו גם בקורלציה עם מדדי המוגבלות הקליניים. שיא רמות ה-GAM אירעו בתחילתם של התקפי ה-NMOSD. לעומת זאת, בחולי טרשת נפוצה הן היו נמוכות באופן יציב, מה שאיפשר להבדיל בין שתי המחלות למשך ≤21 ימים מתחילת ההתלקחות הקלינית. הערכים המרוכבים של GAM הראו ערכים של 0.90-0.98 (סגוליות של 0.76-1.0, רגישות של 0.87-1.0) בשטח מתחת לעקומה מבחינת היכולת להבדיל בין NMOSD לטרשת נפוצה, כולל כל החולים שהיו anti-aquaporin-4 proteinי(aAQP4)-antibody-negative וללא טיפול.

לסיכום, הערכים המרוכבים של GAM מייצגים סמן ביולוגי חדש המאפשר להבחין באופן אמין בין NMOSD לבין טרשת נפוצה, כולל ב-aAQP4-NMOSD. החוקרים מוסיפים כי הקשר של GAM עם מידת הליקוי הנוירולוגי כפי שנצפתה במקביל למדידה מספקת עדות לתפקידם הפתוגני. כמו כן, יתכן וקשר זה עשוי לסמן אותם כמטרות פוטנציאליות במסגרת הטיפול ב-NMOSD חריפה.

מקור:

Leppert D, Watanabe M, Schaedelin S, et al. Granulocyte activation markers in cerebrospinal fluid differentiate acute neuromyelitis spectrum disorder from multiple sclerosis. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry Published Online First: 19 April 2023. doi: 10.1136/jnnp-2022-330796

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  נוירומיאליטיס אופטיקה,  נוזל מוחי שדרתי,  נוירואימונולוגיה,  סמנים ביולוגיים
תגובות