• יו"ר: פרופ' דמטריוס קרוסיס
  • מזכיר: ד"ר רוני מילוא
  • גזבר: ד"ר עדי וקנין
מחקרים

החמרה של מוגבלות בטרשת נפוצה

החמרה של מוגבלות ללא תלות בהישנויות (PIRA) נמצאה כצורת הביטוי השכיחה ביותר של מוגבלות בטרשת נפוצה. קיים מחסור בהגדרה אחודה לתופעה זו, מה שפוגם ביכולת ההשוואה

30.10.2023, 14:35
נכים, בעלי מוגבלויות. אילוסטרציה

ישנן עדויות המצביעות על כך שהחמרה של מוגבלות ללא תלות בהישנויות (PIRA: progression independent of relapse activity) תורמת באופן משמעותי לצבירה ארוכת טווח של מוגבלות בחולי טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית (RRMS: relapsing-remitting multiple sclerosis). עם זאת, עד כה PIRA לא הוגדרה באופן מוסכם ואחיד, מה שמגביל את יכולת ההשוואה של המחקרים שפורסמו.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'JAMA neurology', מטרת החוקרים הייתה לסכם את העדויות הקיימות בנוגע ל-PIRA בהתבסס על סקירה שיטתית, לדון בטרמינולוגיות השונות בהן נעשה שימוש בהקשר של PIRA, וכן להציע הגדרה הרמונית ל-PIRA שתשמש בפרקטיקה הקלינית וכן בניסויים עתידיים.

לצורך כך, החוקרים ערכו חיפוש במסדי הנתונים PubMed, Embase, Cochrane ו-Web of Science, תוך שימוש במונחי החיפוש multiple sclerosis, PIRA, progression independent of relapse activity, silent progression, ו-progression unrelated to relapses על מנת לאתר רשומות שפורסמו בתקופה שבין ינואר 1990 לדצמבר 2022.

החוקרים איתרו בסך הכל 119 רשומות, ומתוכן ערכו אנליזה על 48 מחקרים שעמדו בקריטריוני ההכללה. ממצאי החוקרים מצביעים על כך ש-PIRA דווחה בכ-5% מכלל חולי ה-RRMS בשנה, וכך ללפחות 50% מכלל אירועי צבירת המוגבלות ב-RRMS טיפוסית.

שיעורי ה-PIRA לעומת ההחמרה הקשורה להישנות עלו עם הגיל, במחלה ממושכת יותר, וכן על אף מספרים אבסולוטיים נמוכים יותר של אירועים, עם דיכוי פוטנטי של הישנויות באמצעות שימוש בטיפולים משני-מחלה בעלי יעילות גבוהה. עם זאת, יש לציין כי מחקרים שונים השתמשו בהגדרות שונות ל-PIRA, מה שהקשה על יכולת ההשוואה בין המחקרים.

לסיכום, PIRA מהווה את צורת הביטוי השכיחה ביותר של הצטברות מוגבלות בכל ספקטרום הפנוטיפים המסורתיים של טרשת נפוצה, כולל בתסמונת מבודדת קלינית וב-RRMS מוקדמת. החוקרים מציינים כי ההגדרה ההרמונית אותה הם מציעים עשויה לשפר את יכולת השוואת התוצאות בעוקבות ומערכי נתונים קיימים ועתידיים כאחד.

מקור:

Müller JCagol ALorscheider J, et al. Harmonizing Definitions for Progression Independent of Relapse Activity in Multiple SclerosisA Systematic ReviewJAMA Neurol. Published online October 02, 2023. doi:10.1001/jamaneurol.2023.3331

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  טרשת נפוצה התקפית הפוגתית,  מוגבלות
תגובות